вівторок, 26 березня 2013 р.



Еко-пакети: папір, тканина чи... пластик?



Питання збереження навколишнього середовища вже досить довгий час тривожать свідому частину людства. Виходячи з власних уявлень про те, як затримати танення льодовиків і виснаження природних ресурсів, уряди країн, дослідники та окремі активісти роблять власні кроки на шляху до сталого розвитку. Проте користь цих заходів іноді опиняється під питанням...







Наприклад, прийнятий у деяких країнах закон про заборону використання поліетиленових пакетів виявився не таким вже однозначно правильним. Варто взяти до уваги деякі подробиці недавніх досліджень. Так, при найближчому розгляді, екологічний слід пластикових пакетів на порядок нижчий, ніж аналогічний показник «зелених» – паперових і тканинних – альтернатив.

Повторне використання
Найважчим каменем в город захисників поліетилену завжди було те, що пластикові пакети набагато менш пристосовані до повторного використання в порівнянні з паперовими і особливо тканинними. Але до недавніх пір експерти не могли сказати, скільки разів потрібно використовувати той чи інший пакет, щоб виправдати в очах природи його виробництво. Звіт показав, що там, де стандартний пакет з ПНД буде достатньо задіяти один раз (наприклад, принести товар з магазину і тут же викинути), паперовий доведеться використовувати тричі, надміцний з поліетилену низької щільності – чотири рази, сумку з нетканого поліпропілену – 11, а бавовняну – 131 раз.
При цьому наголошувалось, що запасу міцності тканинній сумці вистачить, в середньому, не більше ніж на 52 походи в магазин. Виходить, що той, хто з кращих мотивів купує тканинні пакети, навіть у разі активного їх використання завдає природі в два рази більший збиток, ніж людина, яка легковажно відправляє пластик в утиль відразу після повернення. А все тому, що перш, ніж зробити 131 похід за продуктами, йому доведеться змінити зношений (нехай і «довгограючий») пакет як мінімум один раз. Уникнути цього здатні хіба що наші ощадливі бабусі. Що стосується паперових і поліетиленових пакетів, їх ресурс, як правило, вичерпується рази через два, що теж не дотягує до необхідних трьох-чотирьох, а тому не може вважатись достатнім для досягнення екологічності.

«Пластик» – поняття широке
Основна помилка тих, хто на корені відкидає пластик зважаючи на його однозначну неекологічність – в тому, що вони забувають про існування декількох його різновидів. Важко сперечатися з тим, що стандартні пластикові пакети становлять для навколишнього середовища та його мешканців величезну небезпеку. Але ось біодеградуюча поліетиленова упаковка, використана двічі, вже виявиться набагато кращою за паперову або тканинну, так як для руйнування останньої потрібно набагато більше часу.
Не слід також забувати про те, що процес виробництва паперової та тканинної продукції обходиться природі на порядок дорожче (завдяки викидам численних забруднюючих речовин, у тому числі парникових газів, а також великим обсягам споживання води і енергії – згідно до звіту уряду Шотландії за 2005 рік).



Немає коментарів:

Дописати коментар